Kruh přátel hudby

Podtitul IV. uměleckého večera napovídá, že tentokráte si přijdou na své zejména milovníci zvuku marimby a saxofonu.

Koncert nazvaný V barvách tónů marimby a saxofonu nabídne nejen tvorbu pro tyto dva nástroje, ale navíc představí tři mladé a talentované umělce, kteří mají na svém kontě umělecké úspěchy na domácích i zahraničních pódiích a současně sbírají významná ocenění na soutěžích jak v Česku, tak v zahraničí.

První polovina večera bude patřit Ladislavu Bilanovi, hráči na bicí nástroje, který v současné době dokončuje doktorské studium na HAMU v Praze. Kromě angažmá v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu pravidelně spolupracuje s mnoha neméně významnými českými orchestry, jakými jsou Česká filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK nebo Česká sinfonietta. V jeho podání uslyšíte kompozici tchajwanského autora Ching-Cheng Lina z roku 2005 Flying, skladbu Ilijas srbského perkusionisty a hudebního skladatele Nebojši Jovana Živkoviće, dále původně pro klavír napsanou skladbu Opening Philipa Glasse a nebude chybět ani tvorba japonské skladatelky Keiko Abe, legendy hry na marimbu a členky Síně slávy americké Percussive Arts Society.

Lukáš Kolek je absolventem Hudební akademie Karola Szymanowského v Katovicích v oboru hra na klasický saxofon. Jako sólista se několikrát představil s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Českou filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů, Symfonickým dechovým orchestrem Májovák či Moravskoslezskou sinfoniettou. K úspěchům na mezinárodních soutěžích patří – finalista Goldensaxophone v Kyjevě (2017), bronzová cena na soutěži v rámci Emona festival v Lublani (2018) či 2. místo v 1. akademické soutěži miniatur v Katovicích (2018). V roce 2023 se zúčastnil soutěže Andorra Sax Fest, do které se probojoval z předkola.

Se svou ženou Evou tvoří komorní těleso Kolek Duo, které se věnuje aktivnímu prezentování saxofonu ve vážné a soudobé hudbě. Výběr programu souboru Kolek duo pro tento večer zahrne skladby jak pro soprán saxofon, tak pro alt saxofon, např. Tango etuda č. 3 Astora Piazzolly, Tableaux De Provence Paula Maurice pro alt saxofon a klavír, transkripci skladby Francise Poulenca Sonáta pro flétnu a klavír v úpravě pro soprán saxofon nebo skladbu Ku Ku australského skladatele a saxofonisty Barryho Cockrofta pro sólový soprán saxofon.

Koncert se uskuteční ve středu 28. února 2024 v refektáři Muzea a galerie severního Plzeňska
v Mariánské Týnici od 19.00 hodin.


  • Vstupenky na koncert v ceně 200/150/50 Kč budou v prodeji vždy na místě konání koncertu 30 minut před jeho zahájením nebo v omezeném množství opět v Turistickém infocentru města Kralovice (nám. Osvobození 32, Kralovice).
  • Rezervace vstupenek nebo abonmá je možná prostřednictvím e-mailu: kph.kralovice@gmail.com nebo na telefonním čísle: 605 762 997.
  • Do místa koncertu můžete využít zdarma dopravu z Kralovic. Autobus bude přistaven v 18.30 u Lidového domu Kralovice a v 18.32 zastaví rovněž u ZUŠ Kralovice (náměstí Osvobození 32, Kralovice).

Muzeum Mariánská Týnice zde

Facebook KPH při ZUŠ Kralovice zde

Partneři a sponzoři: